O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Dyskusja o wszystkich aspektach karcianej Gry o Tron, zarówno LCG jak i CCG.
Awatar użytkownika
Michalku
Administrator
Posty: 2016
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:25
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Michalku » 23 lis 2010, 11:25

"Gdy toczysz grę o tron, albo wygrywasz, albo giniesz. Nie ma trzeciej możliwości".
– Cersei Lannister


Czym jest AGoT LCG? To gra karciana osadzona w świecie książek autorstwa Georg'a R.R. Martina z cyklu Pieśni Lodu i Ognia (na chwilę obecną składają się na niego Gra O Tron, Starcie Królów, Nawałnica Mieczy, Uczta dla Wron). W królestwie Westeros wielkie rody toczą nieustanną wojnę o tron, który daje władzę nad całym Westeros. Po rebelii Roberta Baratheona i jego sprzymierzeńców obalono szalonego króla Aerysa Targaryena i praktycznie wybito ród smoczych jeźdźców, ostatni potomkowie króla uciekli za morze w poszukiwaniu spokoju... i zemsty. Nastały lata względnego pokoju. Jednak gdy król umiera, wojny wybuchają na nowo.
Jest to książka opowiadająca o niebezpiecznych czasach, wojnach wielkich rodów, pełna intryg, podstępów, walki i śmierci czającej się tuż za rogiem. Trudno się przy niej nudzić i to na pewno sprawia, że jest tak popularna na całym świecie.

Karciana Gra o Tron czerpie wszystkie najlepsze cechy z samej książki, doskonale odwzorowując na kartach poszczególne rody, a nawet pojedynczych bohaterów. W samej książce występuje wiele dużych i pomniejszych rodów. Gra karciana natomiast skupia się na pojedynku pomiędzy sześcioma wielkimi domami oraz bohaterami neutralnymi. Poniżej znajdziecie krótki opis każdego z domów oraz drobne wyobrażenie o zachowaniu talii opartych na danym domu. Jednak proszę nie brać tego jako wyznacznik, ponieważ każdy ród można złożyć na wiele różnych sposobów i mechanik, można je nawet ze sobą mieszać. To jest raczej podpowiedź dla początkujących, od czego mają zacząć.

Stark
Dumni i honorowi władcy północy. Zawsze oddani królowi. Ich siedziba to Winterfell, a domena rodu brzmi "Winter is coming". Starkowie są potomkami Brana Budowniczego, który stawiał ich pierwsze twierdze oraz wielki mur, który odgradza Westeros od niebezpieczeństw czających się na dalekiej północy. Pochodzą od Pierwszych Ludzi i nadal hołdują ich zasadom. Nie posuwają się do podstępów, stawiając swój honor zawsze na pierwszym miejscu. Ich herbem jest Wilkor na białym tle.

Talia - Starkowie posiadają silne postaci defensywne, co na pewno przydaje się w grach grupowych. Talię można oprzeć na wilkorach, które nie dość, że w dużych ilościach to jeszcze połączone z zasadami specjalnymi potrafią być bardzo zabójcze. Innym pomysłem jest dom Tully, z którego wywodzi się żona seniora rodu Eddarda Starka - Catelyn Stark.

Baratheon
Baratheonowie po obaleniu Targaryenów stali się rodziną królewską, a Robert Baratheon został królem Westeros. Ich siedzibą jest Storm's End, godłem czarny jeleń na złotym tle, a zawołaniem rodowym "Ours is the Fury". Dom Baratheon jest najmłodszym z wielkich domów, wywodzącym się od Orysa Baratheona, jednego z najzacieklejszych generałów Aegona I-go i podobno jego bękarciego brata. W wojnie, zwanej Wojną Uzurpatora Robert Baratheon zabił nad Tridentem Rhaegara Targaryena, a po zabiciu szalonego króla Aerysa przez Jaime'a Lannistera, sam wstąpił na tron i poślubił Cersei Lannister, łącząc oba wielkie rody.

Talia - Baratheonowie są talią, która bardzo szybko jest w stanie zgromadzić punkty potrzebne do zwycięstwa, dzięki dużej ilości bohaterów ze zdolnością renown, oraz kartą, które wspomagają szybkie zdobywanie punktów. Inną opcja są rycerze Baratheonów, którzy dzięki nowemu dodatkoi Kings Of Storm stali się silną talią.

Lannister
Siedziba rodu Lannisterów mieści się w Casterly Rock, godłem jest złoty lew na czerwonym tle, a zawołaniem rodu "Hear Me Roar!". Najbadziej przebiegły i podstępny ze wszystkich rodów, swoją pozycję zawdzięczają niekoniecznie walkom militarnym, a układom i wyższej kombinatoryce. Dzięki małżeństwu Cersei Lannister z królem Robertem, udało im się dobrać do tronu Westeros. Podczas rebelii Roberta podstępem wdarli się do twierdzy Targaryenów, a Jaime Lannister, zaprzysiężony rycerz Gwardii Królewskiej, zamordował króla.

Talia - Lannisterowie nie doczekali się jeszcze "dużego" dodatku dla swojego rodu, dlatego muszą bazować na kartach z mniejszych rozszerzeń i podstawki. Jednak są to karty bardzo dobre, czyniąc z Lannisterów bardzo silną talię. Opierają się na klękaniu postaci i lokacji przeciwnika, utrudniając mu "normalną" grę. Dodatkowo są w stanie produkować dużą ilość złota, co powala im finansować swoich bohaterów.

Targaryen
Władcy smoków, którzy nie wywodzili się z Westeros. Przybyli ze wschodnich kontynentów z Valyrii. Przed zagładą Valyrii, Targaryenowie najechali Westeros i osiedlili się na Dragonstone. Aegon I, zwany zdobywcą, dzięki smokom był w stanie podbić Westeros i zostać królem. Gdy ostatnie smoki wymarły i pozycja Targaryenów osłabła, Robert Baratheon w swojej rebelii pokonał króla Aerysa i praktycznie wybił cały ród. Obecnie córka Aerysa - Daenrys za morzem zbiera armię wśród wolnych ludzi i najemników, aby powrócić na tron. Targaryenowie hołdowali Valyriańskim tradycjom, żeniąc i płodząc potomków tylko wewnątrz własnego rodu. Ich godłem jest czerwony, trzygłowy smok na czarnym tle, a zawołaniem "Fire and Blood".

Talia - tak jak Lannisterowie, również czekają na swój "duży" dodatek (ale podobno ma być tym następnym). Obecnie Targaryenów można oprzeć na smokach i ich specjalnych zdolnościach, czy też kartach działających ze smokami. Popularna jest talia "paląca", czyli dużo kart odejmujących siłę i zabijających, gdy ta spadnie do zera, dzięki czemu są w stanie wyeliminować przeciwników bez walki. Inną opcją jest talia na Dothrakach, czyli dzikich władcach koni zza morza.

Martell
Pochodzą z południa, z Dorne, a ich siedziba to Sunspear. Zawołanie natomiast: "Unbent, Unbowed, Unbroken." Nie wiadomo skąd ród się wywodzi. Lord Mors Martell poślubił legendarną wojowniczą księżniczkę Nymerię, oboje zjednoczyli całe Dorne pod panowaniem Martelli. Po latach walki z okupacją Targaryenów, Martellowie w końcu zawarli z nimi sojusz, poprzez małżeństwo między dwoma domami. Po zamordowaniu księżniczki Ellii przez Lannisterów, Martellowie szukają drogi, aby powrócić do dawnej chwały. Lord Doran Martell chce znowu sprzymierzyć się z Targaryenami, gdy Daenrys powróci zza morza.

Talia - Martellowie są wredną talią, posiadającą wiele sztuczek utrudniających życie przeciwnikowi, które pozwalają kontrolować jego talię, albo poprzez odbieranie ikonek do walki, albo poświęcając swoje jednostki, aby zabić przeciwnika. Dodatkowo mają jednego z najlepszych charakterów w grze - Czerwonego Vipera, na którym z powodzeniem można oprzeć talię.

Greyjoy
Władcy mórz i oceanów, ich siedzibą jest wyspa Pyke, godłem złoty kraken na czarnym tle, a zawołaniem "We Do Not Sow." Wywodzą się z legendarnego szarego Króla z Ery Bohaterów. Greyjoy'owie zostali władcami żelaznych wysp po podbojach Targaryenów, którzy pozwolili im wybrać swojego władcę - wybrano Vickona Greyjoya i jego potomków.

Talia - dość problematyczna do zebrania, ze względu na swój dodatek, który zawiera tylko jedną kopię każdej karty, przez co trzeba tak naprawdę kupić trzy. Mechanikę opierają mocno na statkach (które w grze są lokacjami), dającymi im różne silne bonusy. Jest to talia naporowa, świetnie walcząca militarnie. Inną opcją jest odrzucanie kart. Mają wiele efektów zmuszających przeciwnika do odrzucania kart z talii bądź z ręki, przez co traci istotne dla siebie karty.
Fire and blood

Awatar użytkownika
Fangir
Posty: 40
Rejestracja: 24 lis 2010, 01:08

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Fangir » 29 gru 2010, 14:25

Michalku pisze:[i]szalonego króla Aerysa Targaryena


zglaszam sprzeciw - on nie byl szalony, tylko lubil dobra zabawe ^^
Fire and Beer !!

13luty
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:11

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: 13luty » 25 lut 2011, 20:24

Witam na forum, właśnie się zarejestrowałem. Niedawno kupiliśmy ze znajomymi podstawkę no i myślimy nieśmiało nad pierwszym dodatkiem. Nie mniej zawiedziony jestem pewną sprawą, a mianowicie: o ile podstawka była w miarę zbalansowana i można było śmiało grać którymś z 4 rodów to po zakupie jednego dodatku widzę, że balans zostanie zachwiany gdyż nie ma tak, że np w Kings of the Sea Expansion dostaniemy nowy ród i do tego każdy z rodów z podstawki dostanie po kilka kart. Zawsze któryś z rodów jest faworyzowany. Chodzi mi o to, że chcieliśmy zrobić w miarę zbalansowane decki na postawie dostępnych kart (nie kupując wszystkich dodatków). Nie chodziło nam o budowanie decków, ale o dołożenie kart do tych z podstawki. Zrzucamy się razem na karty no a tu wynika, że jeżelibyśmy chcieli mieć 4-5 równych rodów to musimy kupić nie jeden a pięć dodatków.
Mam zatem pytanie, który z dodatków jest najbardziej zbalansowany jeśli chodzi o bonusy dla czterech podstawowych rodów? Myślimy też nad kupieniem Kings of the Sea Expansion (po reprincie) albo Princes of the Sun i odstawieniu na bok kart które zostały tam dołożone jako bonusy dla pierwotnych czterech domów. Poza tymi dwoma dodatkami widzicie jakiś w miarę zbalansowany?

Chcemy utrzymać zasadę losowości decku którym się gra. A więc dziś gram House Stark a jutro trafia mi się House Martell - tak dla urozmaicenia i zabawy.

Awatar użytkownika
Michalku
Administrator
Posty: 2016
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:25
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Michalku » 25 lut 2011, 20:30

Witamy na forum.
Nie ma takiej możliwości, żeby domy były zbalansowane po kilku dodatkach. Co więcej, domy nie są do końca zbalansowane nawet ze wszystkimi dodatkami, bo zawsze jakieś są nieco z tyłu. Dlatego muszę Cię rozczarować, ale trudno będzie znaleźć takie dodatki, żebyście mogli równo rozwijać swoje domy. Już lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli każdy z Was wybierze sobie swój ulubiony dom i kupując kolejne dodatki po prostu będziecie dzielili się kartami.
A jeśli nie chcecie wydawać za dużo kasy na karty, można rozważyć granie on-line, co często obecnym tu na forum się zdarza i nie trudno znaleźć przeciwnika.
Fire and blood

13luty
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:11

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: 13luty » 25 lut 2011, 20:57

Myślisz, że gdybyśmy kupili dwa wspomniane dodatki i odrzucili znajdujące się w nich karty (poza domem Krakena i Martell) to udałoby się utrzymać jako taką równowagę? zostałby wtedy core set + karty dla house Martell (PRINCES OF THE SUN) i Greyjoy (Kings of the Sea). Tak na boku to chaos wydawniczy (reprint King of the Sea i brak równowagi) trochę nas negatywnie zaskoczyło. Dzięki za informacje.

Awatar użytkownika
Jacob
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:03
Lokalizacja: Poznań

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Jacob » 25 lut 2011, 21:40

Tutaj znajdziesz wszystko co jest potrzebne żeby grac online. Wiadomo, że online nigdy nie będzie tym samym co siedzenie z przeciwnikiem przy jednym stole ale dzięki temu będziesz w stanie grać wszystkimi kartami które do dzisiaj wyszły i jak już zobaczysz co jak działa będzie Ci łatwiej samemu zdecydować jakie karty kupić.
Life is not measured in years, but by the deeds of men.

Awatar użytkownika
Michalku
Administrator
Posty: 2016
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:25
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Michalku » 25 lut 2011, 22:21

13luty pisze:Myślisz, że gdybyśmy kupili dwa wspomniane dodatki i odrzucili znajdujące się w nich karty (poza domem Krakena i Martell) to udałoby się utrzymać jako taką równowagę? zostałby wtedy core set + karty dla house Martell (PRINCES OF THE SUN) i Greyjoy (Kings of the Sea).

Absolutnie nie. Martell jest obecnie jednym z silniejszych domów, greyjoy najsłabszym. Do tego w dodatku Greyjoyjów masz tylko 1 kopię każdej karty (zanim nie wyjdzie dodruk), a u Martelli masz 2 szt co już daje im większą elastyczność w składaniu talii i nie bazują na zwykłym szczęściu.
Fire and blood

Awatar użytkownika
Rogue30
Posty: 634
Rejestracja: 23 lis 2010, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Rogue30 » 26 lut 2011, 01:52

Michalku pisze:greyjoy najsłabszym.

Nie zgadzam się :P

13luty pisze:chcieliśmy zrobić w miarę zbalansowane decki na postawie dostępnych kart

Nie istnieje coś takiego jak równowaga, o której mówisz, bo to nie jest gra planszowa. Możecie traktować podstawkę jako planszówkę i się świetnie bawić, ale tylko dlatego, że to są niby gotowe talie (tak naprawdę nie są), które ktoś złożył za was. Czyli sami sobie narzucacie nieistniejące zasady: nie mieszamy kart, losujemy dom itp. Teraz jeśli chcecie wprowadzić nowe, swoje własne zasady i rozbudować te talie wg tych zasad, to zauważ, że ktoś musi zdecydować: które karty dokładamy, które nie itd. itp. Czyli zmierzamy tu do sedna: to jest gra karciana i cała zabawa polega właśnie na tym, żeby budować własne talie. A że ludzie mają różne opinie (patrz wyżej), to tym bardziej nie uda się wam zachować równoważnych talii dokładając do nich karty na zasadach o jakich mówisz (nie wspominając o wymianie nowe za stare). To tak jak z tym ciastkiem za szybą.

Jeśli chodzi o chapter packi, to nie są (bo nie mogą być) ułożone w sposób, jaki byś chciał. Chapter pack to jest 1/6 całego dodatku, a w takim dodatku twórcy jedynie się starają dostarczyć każdemu domowi nowe zabawki, mniej więcej wyrównane (ale jako całość, w sensie strategicznych możliwości). W praktyce chapter packi kupuje każdy gracz dla siebie (dawniej czasem nawet 3 sztuki, jeśli mu pasowało, teraz wszystko jest x3), bo nie da się rozdzielić uczciwie kart neutralnych (znowu: to nie jest planszówka). Ponadto jest jeszcze kwestia czy gracie multi czy 1 na 1 (dwa różne rodzaje tej gry).

Jedyne co można poradzić, to przed zakupem sprawdzić w bazie kart co dokładnie jest w danym pudełku i się naradzić. Kings of the Sea (wersja x1) i Princes of the Sun było wydane jako "core set" dla tych domów, czyli teoretycznie to, o czym mówisz: królów i królowe dodajemy do talii z podstawki, a reszta tworzy nową "podstawową" czy może "początkującą" talię dla Greyjoyów. Princes of the Sun można traktować tak samo wbrew temu co mówi Michalku (chociaż ma oczywiście rację z punktu widzenia karciarza), tyle że masz 2 talie w cenie jednej. Tylko, że jak sam zauważyłeś, zawartość pudełek to marketing. Nie spełnią one oczekiwań, o których piszesz, bo to jest niemożliwe. To nie jest chaos wydawniczy - to normalna sytuacja dla gry karcianej.

Możesz to odczytać negatywnie, więc pamiętaj, że najważniejsze w tym wszystkim, to bawić się tymi kartami - nikt wam nie zabroni dążyć do równych talii - jak się bardzo uprzesz, to da radę podzielić "równo" karty między 4 czy 6 osób, jeśli macie taki kaprys, ale mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem o co tu chodzi.

A skąd jesteś w ogóle?
Ostatnio zmieniony 26 lut 2011, 17:02 przez Rogue30, łącznie zmieniany 1 raz.

Husarz
Posty: 96
Rejestracja: 12 gru 2010, 22:21
Lokalizacja: Śląsk

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Husarz » 26 lut 2011, 08:35

Swoją droga ciężko mówić o równowadze w ogóle. Co rozumieć przez równowagę ? Musiałaby być to kopie tych samych kart w talii (albo idealne odpowiedniki). Każdy ród ma specyficzne cechy i dobranie kart wg jakiegoś przewodniego pomysłu na zwycięstwo da nam sensowną talię, która może okazać się świetna przeciwko jednemu rodowi i polec z kretesem przeciwko drugiemu. Jakkolwiek by formatu AGOT nie nazwać jest to gra kolekcjonerska.

Awatar użytkownika
Michalku
Administrator
Posty: 2016
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:25
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: O Rodach - czyli poradnik dla początkujacych

Postautor: Michalku » 26 lut 2011, 09:48

Rogue30 pisze:
Michalku pisze:greyjoy najsłabszym.

Nie zgadzam się :P

My bad, miałem napisać jednym ze słabszych (chociaż ostatnio Jacob sobie radzi ;)), ale jeśli chcesz postawić na ostatnim miejscu Starków, to nie gadam z Tobą :D
Fire and blood


Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość