[SPOILERY] Serial Game of Throne

Dyskusja o serialowej wersji Pieśni Lodu i Ognia
Awatar użytkownika
Kimin

Re: [SPOILERY] Serial Game of Throne

Postautor: Kimin » 29 sie 2017, 11:29

Chord pisze:A wierzysz w 10 000 lat panowania Straków na północy? :lol:

A wierzysz, że obecnie panująca japońska dynastia cesarska pochodzi w prostej linii od prawnuka bogini Amaterasu i rzadzi od 660 roku pne??
Starkowie po prostu dopadli władzę na tyle dawno temu, że ten mit założycielski się przyjął w tamtejszym świecie.

Paku pisze:" George R. R. Martin has stated that King's Landing is larger than medieval London or Paris"

Pełny cytat: żródło
In very general terms, however... King's Landing is more populous than medieval London or Paris, but not so populous as medieval Constantinople or ancient Rome.

A zatem Królewska Przystań miliona mieć nie może, bo jest to maksymalna szacowana liczba mieszkańców Konstantynopola i Rzymu.

Awatar użytkownika
kamron6

Postautor: kamron6 » 29 sie 2017, 11:36

A czemu po prostu nie uznacie, że te milion co powiedzieli to było przybliżenie z np. 700k ? Tak dokładne spisy ludności tam mają?

Awatar użytkownika
Kimin

Postautor: Kimin » 29 sie 2017, 13:19

kamron6 pisze:A czemu po prostu nie uznacie, że te milion co powiedzieli to było przybliżenie z np. 700k ? Tak dokładne spisy ludności tam mają?

Primo: Jedyne co mogę założyć to fakt, że scenarzyści traktują nas jak idiotów. Jeśli to miasto miałoby pomieścić milion ludzi, to chociaż powinni nam pokazać, że jest dostatecznie duże, ale tego nie zrobili. Może bym się nie czepiał, czy okoliczne ziemie mogą takie miasto wyżywić.
Secundo: Zima nadeszła. Zarządcy powinni wiedzieć ile jest ludzi w mieście, aby zgromadzić odpowiednie zapasy oraz by mieć odpowiednie siły do obrony spichrzy przed głodną tłuszczą na wypadek przedłużającej się zimy.

Awatar użytkownika
VegetaZen
Kontaktowanie:

Postautor: VegetaZen » 29 sie 2017, 13:35

Ja na potrzeby swojego nigdy niedokończonego pbfa strategicznego założyłem, że Królewska Przystań ma maks. 500k ludności. Wszelkie takie szacunki są mocno losowe. No, ale milionowe miasta w średniowieczu to dosyć słabo into realia średniowiecza, tak poglądowo: 1 mln to szacuje się że miała Polska za Bolesława Chrobrego i jakieś 1,9 mln za Kazika Wielkiego.
kozak w necie, p**da w świecie - aktualny polski mistrz OCTGN, na żywo raz w życiu dostał się do topki
http://chomikuj.pl/VegetaZen - miejsce z paczkami kart pl jak ktoś chce pograć w agota przez OCTGN

Awatar użytkownika
szczudel
Kontaktowanie:

Postautor: szczudel » 29 sie 2017, 13:44

Oglądałem kiedys fajną analizę realiów GoT. Nie należny ich mylić ze średniowiecznymi. Smoki sprawiły, że nie nastąpił naturalny zwrot w kierunku powiększania armii (następnie w kierunku broni palnej) więc to co sie tam dzieje nie jest naszym "europejskim średniowieczem".
Średniowiecze Westeros zaczęło przypominać dopiero po wyginięciu smoków, także stosunkowo niedawno. Do tego czasu rozwijało sie ono zupełni inaczej. A jak wiemy z przereklamowanego "efektu motyla" (lub jak ktoś woli z Teorii Sterowania), minimalnie inne warunki początkowe mogą skutkować diametralnie innymi wynikami ostatecznymi.
Blog Poświęcony Karcianej Grze o Tron: http://gramyotron.blogspot.com

Chord

Postautor: Chord » 29 sie 2017, 14:48

szczudel pisze:Do tego czasu rozwijało sie ono zupełni inaczej. A jak wiemy z przereklamowanego "efektu motyla" (lub jak ktoś woli z Teorii Sterowania), minimalnie inne warunki początkowe mogą skutkować diametralnie innymi wynikami ostatecznymi.

Rozwijało :lol:
Jak w grubej większości fantasy świat Westeros nie rozwija się wcale. Jest na stałe zamrożony i zabetonowany, bo wymyślenie jak powinien przebiegać technologiczny, kulturowy, społeczny i polityczny rozwój świata całkiem zmyślonego jest zadaniem dla naprawdę najbardziej zaangażowanego autora (a także odbiorcy, nie ukrywajmy) i wprowadzanie takich elementów zwykle kłóci się przedstawieniem dobrej historii (w znaczeniu opowieści), bo było, nie było, fantasy to nadal beletrystyka i chodzi przede wszystkim o fabułę i bohaterów. To czy w tle biegają smoki, roboty czy kowboje nie jest specjalnie istotne dla rdzenia opowieści.

W każdym razie to zamrożenie świata (jakkolwiek zrozumiałe z punktu widzenia pisania dobrej książki czy nawet sagi) w zestawieniu z zamiłowaniem twórców fantasy do podkreślania doniosłości jakichś postaci i wydarzeń poprzez olbrzymią skalę czasową (Tysiącletnie Imperium! Wielowiekowa tradycja. Starożytne rody! Prastara przepowiednia...) tworzy dość infantylną wizję rozwoju światów fantasy i sprawia, że ciężko tu znaleźć porządne analogie z rozwojem naszej cywilizacji.

Awatar użytkownika
szczudel
Kontaktowanie:

Postautor: szczudel » 29 sie 2017, 14:55

Chord pisze:sprawia, że ciężko tu znaleźć porządne analogie z rozwojem naszej cywilizacji.

Otóż to.
Blog Poświęcony Karcianej Grze o Tron: http://gramyotron.blogspot.com

Chord

Postautor: Chord » 30 sie 2017, 23:35

Obejrzałem sobie ten wasz ostatni odcinek. Straszliwie słaby, ale dla Davosa rzucające "I wish you haven't done that." Warto było znosić pierwsze pół godziny.
Potem prawie nic nie ratowało historii, najwyżej pewne okrzepnięcie Sansy na stanowisku Lady of Winterfell, ale że wiązało się z dość żenującą egzekucją Littlefingera to... niesmak pozostał.

Ogólnie nie nazwałbym tego najowocniej spędzonym czasem.

Jools

Postautor: Jools » 31 sie 2017, 06:21

Chord pisze:Obejrzałem sobie ten wasz ostatni odcinek. Straszliwie słaby, ale dla Davosa rzucające "I wish you haven't done that." Warto było znosić pierwsze pół godziny.
Potem prawie nic nie ratowało historii, najwyżej pewne okrzepnięcie Sansy na stanowisku Lady of Winterfell, ale że wiązało się z dość żenującą egzekucją Littlefingera to... niesmak pozostał.

Ogólnie nie nazwałbym tego najowocniej spędzonym czasem.

Ale maruda :)
Got to bardzo dobry serial. Obecnie topowy. To że nie do końca im teraz scanariusz wychodzi i że poprzednie sezony były lepsze, nie zmienia to powyższego faktu.
Tylko nie każdemu może klimatem podejść.

Z samego faktu iż GoT wstrząsnął sceną serialiową powinniśmy go z szacunkiem obejrzeć/obejść.

Awatar użytkownika
adzio85

Postautor: adzio85 » 31 sie 2017, 22:42

Jools pisze:
Z samego faktu iż GoT wstrząsnął sceną serialiową powinniśmy go z szacunkiem obejrzeć/obejść.

czy ja wiem czy wstrząsnął...Ameryki nie odkryto. Efekty mogą być, ale to już nie te czasy, że WOW. Nasycenie rynku ilością mega dobrych produkcji powoduje, że u mnie GoT jest średniakiem. Podobają mi się smoki, ale żeby z tego powodu dać 9/10 to za mało, ale co kto lubi. Po prostu odcinają kuponiki, reklama, marketing i ogromny hajs władowany powodują wywindowanie tego serialu tak wysoko.

Wróć do „Game Of Thrones serial”